MİSYONUMUZ

Şeffaf , standart ve sürekli sorgulayan bir hizmet yapılanması ile kalıcı müşteri memnuniyeti ve uzun süreli hizmet sağlamaktır.

2009 yılında faaliyete geçen TÜNEL YEMEK olarak, geliştirmiş olduğumuz yönetim sistemleri ile müşterilerimizin farklı ihtiyaç ve beklentilerini şeffaf ve standart bir hizmet yapılanması altında yönetebiliyoruz.

Sektörde, müşterilerimizin beklenti ve ihtiyaçlarından kaynaklanan farklılıkları başarı ile yönetmemiz bizlerden bekleniyor. Çıkış noktamız bu gerçek oldu. Farklılıkları standart bir model içinde yönetebildiğimiz sürece başarılı olacağımızı ve sektörde uzun soluklu var olacağımızı düşünerek yönetim modelimizi geliştirdik.

BÜTÇELEME

Bütçelemeye özellikle önem veriyoruz. Müşterilerimizin hizmet ve fiyat beklentilerine uygun bütçeler oluşturuyoruz. Bu çalışmayı, her ay tekrarlıyoruz ve ay içinde gerekmesi halinde revize ediyoruz. Neyi bütçeliyoruz? Müşterilerimize vereceğimiz hizmeti içeren menü listelerini, menülerde kullanılacak malzemeleri, malzemeleri hangi tedarikçilerden ve ne miktarda temin edeceğimizi, hangi markaları kullanacağımızı bütçeliyoruz. Bu malzemeleri doğru kullanarak, doğru hizmeti üretecek işçilikleri bütçeliyoruz. Yani, müşterilerimize ödemiş oldukları fiyatı, doğru hizmet üreterek geri döndürmek için detaylı bütçeler oluşturuyoruz.

SİPARİŞLER ve ÜRETİM

Hizmetin başlaması ile birlikte, bütçelere uygun siparişler ERP yazılım sistemimiz tarafından otomatik olarak açılır. Tedarikçilerimiz hangi malzemeyi, ne zaman ve ne miktarda işyerlerimize teslim edeceklerini bilirler. Bu uygulamamız ile gerek üretimin sürekliliğini, gerekse müşterilerimize taahhüt ettiğimiz hizmet ve standartları gerçekleştirmeyi garanti altına alıyoruz. Ayrıca, gereksiz stok tutmadan, riskli malzemeleri kontrol altında tutuyoruz. Üretimin ise bütçelerimize, yani müşterilerimize verdiğimiz taahhüde uygun yapılması için, teslim alınan malzemelerin, detaylı üretim planlarına uygun olarak üretimde kullanıldığını kontrol ediyoruz. Eğer talep ederlerse, kendilerine vereceğimiz şifreler ile ERP sistemimize girerek, sipariş ve üretim ile ilgili tüm süreçlerimizi müşterilerimize kontrol ettiriyoruz.

DENETİM

Yukarıda belirtilen süreçlerin doğru uygulandığını, gerek Operasyon, gerekse Kalite Departmanlarımız ile Dış Denetim Firmaları tarafından düzenli olarak denetim altında tutuyoruz. Yapılan denetimlerin sonuçlarını, var ise düzeltilmesi gereken hususları, açtığımız Düzeltici ve Önleyici Faaliyetler kapsamında aldığımız aksiyonları müşterilerimiz ile paylaşıyoruz.

İLETİŞİM

Müşterilerimiz ile iletişimin önemini biliyoruz. Vermiş olduğumuz hizmet süreçlerine müşterilerimizin de dahil olmaları halinde, daha başarılı sonuçlar oluşacağına inanıyoruz. Bu amaçla, müşterilerimizin bize görüş ve önerilerini doğrudan ulaştıracakları, hizmetimizi değerlendirecekleri ve yönetim süreçlerine dahil olacakları yapılar oluşturuyor ve sürekli geliştiriyoruz. Bu amaçla,

Müşterilerimize, günlük menü listeleri her gün saat 10.00 itibariyle mail ile gönderiyoruz. Bu mail üzerinde, müşterilerimiz:

  • En çok sevilen yemekleri seçerek, menü oluşumuna katkı yapabilirler.
  • Bize mesaj gönderebilirler ve yayınladığımız haberleri okuyabilirler.
  • Bize iletmiş oldukları talep ve şikayetler ile ilgili alınan aksiyonları ve süreçlerini takip edebilirler.
  • Memnuniyet anketini doldurarak bizi genel olarak değerlendirebilirler.